"Moją główną troską będzie zapobieganie chorobom, przywracanie i propagowanie zdrowia we wszystkich jego aspektach, fizycznych i psychicznych, indywidualnych i społecznych.(...) Będę informował pacjentów o podejmowanych decyzjach, ich powodach i konsekwencjach."

Fragment Przysięgi Hipokratesa

 1. Co to jest homeopatia?
  Homeopatia jest kompletnym systemem leczniczym bazującym na naturalnym prawie leczenia -prawie podobieństwa, które brzmi ?podobne leczy podobne?. Oznacza to, że lekarstwo, które podane zdrowemu człowiekowi wywołuje określone efekty, może wyleczyć każdą chorobę o podobnych objawach. Uproszczony przykład ?kiedy kroimy cebulę łzawią nam oczy i mamy katar, ale kiedy wyjdziemy na otwarte powietrze łagodnieją te przykre dolegliwości. Jeżeli przeziębimy się, mamy grypę lub alergie ze łzawieniem i katarem, który łagodnieje na otwartym powietrzu lek homeopatyczny Allium cepa (zrobiony z cebuli) wyleczy to przeziębienie, grypę i alergie.

 2. Jakie są podstawowe zasady homeopatii?
  Podstawową zasadą homeopatii jest leczenie człowieka jak całości, jedności umysłu i ciała ze szczególnym uwzględnieniem jego indywidualności. Nie ma dwóch takich samych pacjentów,którzy mimo takiej samej diagnozy maja taki sam przebieg choroby, tak samo ją znoszą i reagują na leki.

 3. Jak przebiega leczenie homeopatyczne?
  Leczenie homeopatyczne przebiega wg Praw Natury dotyczących zdrowienia. Wszystkie leki pochodzą również z Natury. Dlatego przebiega ono łagodnie i nie jest uciążliwe dla pacjenta.

 4. Czy leczenie homeopatyczne ma skutki uboczne?
  Leczenie chorego przeprowadzone przez lekarza zgodnie z prawami i zasadami homeopatii nie ma skutków ubocznych i niepożądanych.

 5. Co to jest homeopatyczne pogorszenie?
  Na początku leczenia mogą krótkotrwale pogorszyć się niektóre objawy choroby. Należy wtedy leku nie powtarzać aż pogorszenie minie. Pogorszenie homeopatyczne występuje rzadko i świadczy o dobrze dobranym leku. Może również wystąpić korzystna dla procesu leczenia reakcja oczyszczania organizmu.

 6. Jak przebiega wizyta homeopatyczna?
  Wizyta homeopatyczna polega na wywiadzie i badaniu lekarskim. Wywiad dotyczy aktualnych dolegliwości i przebytych chorób oraz natury człowieka czyli np. lęków, fobii,upodobań i awersji pokarmowych, snów, pracy, hobby itd.

  Ważna jest historia życia pacjenta i traumatyczne zdarzenia oraz choroby występujące u przodków. Pierwsza wizyta trwa od 1-3 godz. Wizyty kontrolne od 20 min do 1godz. Statystycznie średnio w leczeniu chorób przewlekłych pacjent potrzebuje 5 wizyt, których terminy wyznacza lekarz w zależności od przebiegu choroby u danego pacjenta.

 7. Czy homeopatia to efekt placebo?
  Jest to błędne przekonanie. Leczenie homeopatyczne jest skuteczne również u osób, które po raz pierwszy stykają się z metodą. Pacjenci nie mają jeszcze pozytywnych doświadczeń w tej dziedzinie, aby sugestią wpłynąć na swój stan zdrowia. Leczymy homeopatycznie ludzi nieprzytomnych, noworodki oraz zwierzęta i rośliny co wyklucza efekt placebo.

 8. Co różni homeopatię od medycyny akademickiej?
  W medycynie akademickiej stosuje się leki wywołujące specyficzne objawy odmienne lub przeciwne do objawów choroby. Dlatego jest nazywana alopatią. Homeopatia posługuje się środkami wywołującymi objawy podobne do objawów choroby. W medycynie akademickiej leczy się objawy choroby. W homeopatii leczy się przyczynę choroby, poprzez pobudzanie i stymulacje naturalnych mechanizmów obronnych. Medycyna akademicka widzi człowieka jako zbiór narządów i procesów chemicznych. Homeopatia jest medycyną holistyczna, czyli rozpatruje człowieka jako całość umysłu i ciała. Homeopatia korzysta tak jak i alopatia z informacji pochodzących z diagnostyki medycznej opartej na najnowszych osiągnieciach techniki.

 9. Czy trzeba wierzyć w to, że homeopatia mnie wyleczy aby była skuteczna?
  Nawet przewlekłe i nieuleczalne choroby innymi metodami są skutecznie wyleczone homeopatycznie u osób,które nie wierzą w homeopatię. Pozytywne myślenie pomaga pokonać wiele trudności ale w leczeniu homeopatycznym nie jest ono koniecznie.

 10. Co skłania pacjentów do leczenia homeopatycznego mimo ?czarnego PR? i ?złej prasy??
  Fantastyczne wyniki leczenia u innych skłaniają pacjentów do leczenia homeopatycznego. Usiłuje się wszelkimi sposobami zgnębić homeopatie ale prawda o niej obroni się sama.

 11. Czy homeopatia jest nauczana na uniwersytetach medycznych?
  Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej,w którym na wydziałach lekarskich nie ma zajęć z homeopatii. Na wydziałach farmaceutycznych fakultety z homeopatii są w Polsce prowadzone od wielu lat.

 12. Jak polscy lekarze zdobywają wiedzę homeopatyczna jeżeli nie studiują jej na uniwersytecie?
  Edukacją lekarzy w dziedzinie homeopatii zajmują się stowarzyszenia, które organizują seminaria i konferencje z udziałem najlepszych wykładowców homeopatii na świecie. Dostępne są również książki, czasopisma i programy komputerowe, które pomagają w lekarzom w nauce i praktyce. Wielu lekarzy studiuje homeopatie za granicą.

 13. Dlaczego wielu lekarzy rodzinnych i specjalistów negatywnie wypowiada się o homeopatii?
  Większość lekarzy w Polsce nic nie wie o tej dziedzinie medycyny i wychodzi z założenia, że ?? coś o czym nie wiem nie może leczyć??. Wielu lekarzy zetknęło się z homeopatią i ma o niej dobre zdanie. Uważa jednak, że jest ona zbyt trudna i wymaga wielu poświęceń. Ci lekarze, którzy leczą homeopatycznie są przekonani, że jest ona doskonałą metodą leczenia i podchodzą do niej z pasją.

 14. Jakie są unikalne zalety homeopatii?
  Dokładna analiza homeopatyczna chorego człowieka pozwala znaleźć przyczynę choroby i lek, który go wyleczy. Indywidualnie dobrany lek dla indywidualnego pacjenta.

 15. Czy to prawda,że od momentu odkrycia homeopatii wielu papieży, królów, prezydentów i znanych artystów leczyło się homeopatycznie?
  Tak to prawda. Wiele osób z elity współczesnego świata również leczy się homeopatycznie i są zwolennikami tej metody leczenia np. angielska rodzina królewska.

 16. Dlaczego mówi się o homeopatii, że nie ma podstaw naukowych?
  Praktyka lekarzy homeopatów wyprzedziła naukę o 200 lat. Wymusza to zmianę paradygmatu w nauce i dzieje się to choć powoli i nie bez przeszkód. Zazwyczaj tak bywa, że nowa prawda musi długo czekać zanim będzie powszechnie przyjęta.

 17. Czy leki homeopatyczne mają badania naukowe potwierdzające skuteczność?
  Homeopatia ma wystarczająco dużo badań naukowych aby stwierdzić, że jest to skuteczna metoda leczenia. Najnowszy raport HTA rządu Szwajcarii mówi jednoznacznie, że jest to skuteczna, bezpieczna i tania metoda leczenia. Leki homeopatyczne zostały sprawdzone na setkach milionów ludzi na wszystkich kontynentach, w ciągu 200 lat i zdobyły ich zaufanie. Poza lekami ziołowymi żadne inne nie są tak długo stosowane. Nigdy lek homeopatyczny nie został wycofany z obrotu. Trzeba jednak pamiętać o zasadzie homeopatii ? lek musi być indywidualnie dobrany dla pacjenta aby był skuteczny.

 18. Czy homeopatia działa powoli?
  Jedną z przyczyn takiego błędnego przekonania jest fakt, że pacjenci do homeopaty przychodzą po wypróbowaniu innych metod leczenia przez długi okres czasu i choroba jest w zaawansowanym stadium. Aby odwrócić ten stan trzeba troszkę czasu. Pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie homeopatyczne na początku choroby osiągają szybkie rezultaty.

 19. Jakie choroby mogą być leczone metodą homeopatyczną?
  Homeopatia to kompletny system leczniczy, czyli wszystkie choroby mogą być leczone tą metodą, ale nie zastąpi ratownictwa medycznego, intensywnej terapii czy chirurgii. W tych przypadkach homeopatia pełni tylko funkcje pomocniczą.

 20. Czy homeopatia jest drogą metodą leczenia?
  Homeopatia w porównaniu do medycyny akademickiej bazującej na lekach syntetycznych jest dużo tańsza. NFZ nie dofinansowuje wizyt i leków homeopatycznych tak jak to ma miejsce np. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii a mimo to pacjenci uważają, że homeopatia jest tania i skuteczna.

 21. Dlaczego przeciwnicy homeopatii organizują ogólnoświatowe akcje wyśmiewające homeopatie?
  Homeopatia słynie z wyleczeń chorób przewlekłych czyli np. alergii,chorób reumatycznych, migren, depresji itd. Jeżeli pacjent zostanie wyleczony homeopatycznie to nie kupuje innych leków. Naukowcy są już blisko zmiany paradygmatu dotyczącego rozcieńczeń powyżej liczby Avogadro 10:23. Nie można być przeciwnikiem homeopatii a jedynie ignorantem tej dziedziny medycyny. Bywa jednak tak, że motywacją do wyśmiewania homeopatii i podważania jej skuteczności jest zła wola.

 22. Kto odkrył homeopatie?
  Homeopatie odkrył niemiecki lekarz i chemik Samuel Hahnemann(1755-1843). Podobnie jak inni lekarze tej epoki praktykował ortodoksyjną szkołę leczenia. Szybko był niezadowolony z nienaturalnych i surowych metod np. upusty krwi. Wkrótce dr Hahnemann zrezygnował ze starej szkoły i opracował racjonalny system leczenia oparty na prawie podobieństwa ?podobne leczy podobne?, które znane było już Hipokratesowi.