Pierwsze we Włoszech Muzeum Homeopatii

 

W Rzymie otwarto pierwsze we Włoszech, a trzecie w Europie, Muzeum Homeopatii. Powstało z inicjatywy zmarłego przed trzema laty założyciela Włoskiej Akademii Homeopatii profesora Antonio Negro. Był on jednym z najsławniejszych włoskich homeopatów, osobistym lekarzem papieża Pawła VI od którego otrzymał order rr       

Św. Grzegorza za zasługi w dziedzinie homeopatii. Jego syn Francesco Negro również znany lekarz homeopata leczył papieża Jana Pawła II.

Trzecie ? po Stuttgarcie i rumuńskim Sibiu- na naszym kontynencie muzeum dedykowane jest historii i teraźniejszości tej formy medycyny, która została zaproponowana po raz pierwszy pod koniec XVIII wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna (1753- 1834).

Narodziny koncepcji homeopatii, szczegółowo przypomniano w muzeum, które znajduje się na rzymskim Piazza Navona w miejscu, gdzie przez 50 lat działała Akademia Homeopatii.

W tej nowej placówce na mapie muzeów w Wiecznym Mieście, mającej także patronat Ministerstwa Kultury, znajdują się bogate archiwa pierwszych lekarzy z przełomu XVIII i XIX wieku, zwolenników homeopatii. Jest tam też bogata kolekcja tekstów naukowych na temat tej metody leczenia, określanej zasadą: "podobne należy leczyć podobnym" oraz preparatów homeopatycznych z różnych okresów.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Na miejscu można uzyskać również poradę medyczną.

Szacuje się, że w liczących 60-milionów mieszkańców Włoszech homeopatię stosuje około 8 milionów.