Homeopatia w Europie

 • Niemcy - około 3/4 lekarzy-praktyków stosuje alternatywne formy leczenia u pacjentów; tytuł "lekarz-homeopata" (podspecjalizacja) jest przyznawany po ukończeniu 3-letniego programu nauczania i zdaniu egzaminów. Jest ona wykładana na uniwersytetach w Berlinie, Düsseldorfie, Hanowerze, Heidelbergu i Freibergu; leczenie homeopatyczne jest refundowane przez niektóre Kasy Chorych. Lekarze uzyskują punkty edukacyjne za udział w wykładach homeopatycznych i zebraniach szkoleniowych stowarzyszeń homeopatycznych.

 • Wielka Brytania ? homeopatia została oficjalnie uznana przez rząd w 1950 w Faculty of Homeopathy Act; rząd gwarantuje dostęp do leczenia homeopatycznego; publiczne szpitale homeopatyczne działają w Glasgow, Liverpoolu, Tunbridge Wells i Brystolu i najbardziej znany Królewski Homeopatyczny Szpital w Londynie; ubezpieczalnia społeczna generalnie nie zwraca kosztów leczenia homeopatycznego (z wyjątkiem leczenia szpitalnego); niektóre ubezpieczalnie prywatne pokrywają koszty leczenia homeopatycznego przepisanego przez dyplomowanego lekarza.
 • Austria ? konsultacje homeopatyczne są udzielane w 5 szpitalach wiedeńskich; podyplomowe trzyletnie studia homeopatyczne dla lekarzy uznane są przez Medical Society of Austria; leki homeopatyczne są generalnie refundowane.

 • Szwajcaria- od 1998 homeopatia została uznana jako podspecjalizacja medyczna; od 2000 roku lekarze uniwersyteccy mogą wybrać homeopatię jako specjalizację. W 2009 roku odbyło się referendum, w którym 67 % społeczeństwa opowiedziała się za wprowadzeniem medycyny komplementarnej do podstawowej opieki zdrowotnej. Zaowocowało to między innymi włączeniem homeopatii do obowiązkowego systemu ubezpieczeń medycznych.

 • Belgia ? leki homeopatyczne są ordynowane głównie przez lekarzy rodzinnych (1 na 4 stosuje w swojej praktyce terapie alternatywne); wydział homeopatii oferuje kursy dokształcające dla lekarzy, chirurgów, dentystów, farmaceutów i weterynarzy; refundacja częściowa lub brak refundacji w zależności od ubezpieczalni.

 • Rosja ? od 1995 zostało dozwolone stosowanie homeopatii w szpitalach i klinikach; homeopatia została uznana jako specjalizacja podyplomowa dla lekarzy w Rosyjskiej Akademii Medycznej.

 • Łotwa ? homeopatia jest praktykowana głównie przez lekarzy uniwersyteckich; homeopatia ma ten sam status specjalności klinicznej, co inne medyczne specjalności alopatyczne; refundowane są koszty leczenia homeopatycznego zaordynowanego przez dyplomowanego lekarza.

 • Ukraina - leki homeopatyczne są oficjalnie uznane przez Ministerstwo Zdrowia; leki nie są refundowane.

 • Dania ? dyplomowani lekarze nie są prawnie ograniczeni w doborze terapii dla pacjenta.

 • Francja ? 20%lekarzy przepisuje leki homeopatyczne; homeopatia jest nauczana na wydziałach medycznych w 7 Uniwersytetach; w 4 szpitalach prowadzone są konsultacje homeopatyczne; ubezpieczalnie społeczne refundują leki homeopatyczne pod warunkiem, że zostały przepisane przez dyplomowanego lekarza.

 • Węgry ? tylko dyplomowani lekarze medycyny mogą stosować u pacjentów leki homeopatyczne; w 1977 homeopatia została uznana przez rząd jako terapia medyczna.

 • Włochy - tylko zarejestrowani lekarze-alopaci mogą praktykować medycynę alternatywną; nauczanie metod leczenia alternatywnego na poziomie akademickim nie jest oficjalnie uznawane; rejestrację i sprzedaż leków homeopatycznych reguluje ustawa z 17 marca 1995; refundacja zależy od regionu.

 • Luksemburg ? leczenie, diagnozowanie i prewencja chorób mogą być wykonywane jedynie przez zawodowych lekarzy; homeopatia jest oficjalnie refundowana do maksymalnie 80% kosztów, jako jedyna metoda leczenia alternatywnego.

 • Holandia ? według badania opinii publicznej 80% Holendrów opowiedziało się za wolnością wyboru formy leczenia i za uznaniem terapii alternatywnych przez organy refundujące koszty, z czego 60% respondentów zgadza się na wzrost premii, aby pokryć te dodatkowe koszty; konsultacja udzielona przez lekarza-homeopatę lub zarejestrowanego homeopatę nie-lekarza oraz przepisane leki homeopatyczne są refundowane do określonej kwoty maksymalnej/rok .

 • Hiszpania ? wiele uniwersytetów oferuje kursy homeopatyczne dla lekarzy; dwa szpitale publiczne oferują leczenie homeopatyczne pacjentom; leki nie są refundowane przez państwową ubezpieczalnię.

 • Szwecja - leki homeopatyczne są zalegalizowane.

 


 

Homeopatia na świecie

W wielu krajach na świecie homeopatia jest oficjalnie uznana przez rząd jako specjalizacja lub terapia medyczna.

Tak jest w krajach Ameryki (Brazylia, Chile, Columbia, Costa Rica, Kuba, Ekwador, Meksyk), Azji (Indie, Pakistan, Sri Lanka).

W niektórych krajach homeopatia jest włączona w narodowy program opieki zdrowotnej, tak jest w Brazylii, Sri Lance, Meksyku, Pakistanie.

W Indiach, Sri Lance, Pakistanie prawny status homeopatii jest równorzędny z medycyną alopatyczną.

W INDIACH PRAKTYKUJE 200 TYS. LEKARZY HOMEOPATÓW. PO 3 LATACH STUDIÓW MEDYCZNYCH PRZYSZŁY LEKARZ WYBIERA METODĘ, KTÓRĄ CHCE LECZYĆ - ALOPATIĘ LUB HOMEOPATIĘ. Homeopatia jest więc specjalizacją wybraną podczas studiów medycznych.

Bardzo ciekawie wygląda to, jeśli chodzi o Europę - zobacz dział "homeopatia w Europie"!